Kiszenie kapusty

Utworzono dnia 04.11.2021

22 października w naszym oddziale przedszkolnym dzieci wykonywały jesienne przetwory z warzyw, a konkretnie kisiły kapustę. Wszystko to w ramach bloku tematycznego "Przygotowania do zimy".

W czasie zajęć Pani zapoznała przedszkolaki z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego w Polsce warzywa, jakim jest kapusta. Dzieci dowiedziały się, iż kiszona kapusta i sok z niej zawierają dużo witamin i minerałów, które są niezbędne, by nasz organizm dobrze funkcjonował. Dzieci  miały okazję poznać kapustę niemal wszystkimi zmysłami: wzrokiem, smakiem, węchem i dotykiem. Dowiedziały się również, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę. W dalszej części zajęć dzieci zapoznały się z instrukcją obrazkową kiszenia kapusty zamieszczoną w "Książce do czytania" oraz zgromadziły potrzebne produkty i narzędzia. Nie zapomniały też o zasadach higieny i bezpieczeństwa podczas wykonywania kolejnych czynności. Przedszkolaki pracowały chętnie i postępowały zgodnie z instrukcją z książki. Poszatkowaną kapustę wrzucały do przygotowanego w tym celu słoika, każdą warstwę posypując solą. Należy wspomnieć, że dzieciaki przykładały się zwłaszcza do dokładnego ugniatania kapusty w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Wreszcie słoiki zostały zakręcone. Dzieci na bieżąco obserwują proces fermentacji. Gdy miną  2 tygodnie spróbujemy, jak smakuje nasza kiszona kapusta.

Wychowawczyni  Oddziału Przedszkolnego

Kiszenie kapusty