W grociarni

Utworzono dnia 12.11.2019

... „Cudze chwalicie,

Swego nie znacie,

Sami nie wiecie, co posiadacie,

A boć nie śliczne,

Te wioski liczne,

Ten kraj kochany.”

Fragment wiersza pt. „Wieś” Stanisława Jachowicza

Projekt edukacji regionalnej

„Pogórze i Pogórzanie to moja duma”

ROZPOCZĘTY!!!

„Pogórze i Pogórzanie to moja duma”.

Cele projektu:

Ogólne:

• rozwijanie postawy przywiązania do tradycji najbliższego regionu;
  • propagowanie ludowej twórczości
  • poznanie polskich tańców, przyśpiewek
  • wyrabianie poczucia współodpowiedzialności za najbliższe otoczenie

Szczegółowe:

• wprowadzanie dzieci w świat tradycji ludowych związanych ze świętami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi czy obrzędami ludowymi
  • nauka pieśni regionalnych i jednego z tańców pogórza
  • zapoznanie ze sztuką ludową w wierszach i przyśpiewkach
  • ukazanie piękna sztuki ludowej

Muzeum zostało utworzone w 1977 roku w budynku Domu Kultury w Jastrzębi. Zbiory muzeum zawierają najrozmaitsze przedmioty związane z dawnym życiem mieszkańców Pogórza Ciężkowickiego. Zebrane zabytki obrazują dawne metody i narzędzia pracy, życie codzienne oraz zwyczaje mieszkańców regionu. Zgromadzone eksponaty można podzielić na kilka grup tematycznych, są to: narzędzia do obróbki lnu, narzędzia i wyroby kowalskie, narzędzia stolarskie, narzędzia pomiarowe i całe wyposażenie wiejskiego domu.

Najstarszym eksponatem jest bez wątpienia drużbak, odkryty w 1974 roku w Górnej Jastrzębi. Jest to wydrążona w pniu drzewa cembrowina studni. Wiek drzewa oceniany jest na około 400 lat, a samego eksponatu na około 200.
Od roku 2005  Muzeum Etnograficzne „Grociarnia” prezentuje swoje zbiory w nowych, specjalnie wybudowanych na ten cel pomieszczeniach wystawowych.

Celem wycieczki było spotkanie edukacyjne w Muzeum Etnograficznym „GROCIARNIA”, poznanie historii sprzętów gospodarstwa domowego, zabawek oraz prezentacja stroju pogórzańskiego męskiego i żeńskiego oraz  instrumentów muzycznych Kapeli Ludowej „POGÓRZANIE”. Podczas prezentacji strojów pogórza oraz instrumentów muzycznych, największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość dotknięcia eksponatów, a nawet przymierzenie ich czy nawet próba zagrania na instrumentach muzycznych.

Dziękujemy bardzo Panu Stanisławowi Desiowi – Kierownikowi Domu Kultury w Jastrzębi za wprowadzenie nas w świat regionu POGÓRZA.

Wychowawczyni    oddziału    przedszkolnego

W grociarni