Programujemy

Utworzono dnia 20.05.2019

W bieżącym roku szkolnym Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej uruchomił projekt ProgramujeMy tarnowski, którego celem było umożliwienie uczniom klas I-III szkół podstawowych zdobycia nowych umiejętności w obszarze nauki programowania oraz podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. Brało w nim udział 1970 uczniów z 13 gmin województwa małopolskiego.

Uczniowie naszej szkoły (zarówno w Bogoniowicach, jak i filii w Kipsznej) zostali zakwalifikowani do tego projektu. Jego główną ideą była nauka przez zabawę, czyli zdobycie przez dzieci umiejętności z zakresu programowania i robotyki podczas konstruowania
z klocków Lego z wykorzystaniem programu WeDo2.

Pierwszym etapem projektu były szkolenia dla nauczycieli z obszaru kompetencji cyfrowych i medialnych, programowania i nauczania programowania w edukacji wczesnoszkolnej, które odbywały się w weekendy pod koniec 2018 r. Następnie szkoła otrzymała zestawy 7+3 zestawy klocków Lego z programem WeDo2 oraz 3+2 tablety. Po feriach zimowych zaczęły się w naszej szkole zajęcia z programowania z uczniami klas I-III, prowadzone przez nauczycieli przy wsparciu trenera lokalnego oraz dedykowanego serwisu edukacyjnego.

Dla każdej klasy zaplanowano 14 zajęć w postaci 2-godzinnych bloków (jedne zajęcia w tygodniu), podczas których dzieci w 2-osobowych zespołach konstruowały roboty
z klocków Lego, a potem (przez połączenie huba – elementu zestawu Lego z aplikacją znajdującą się na tablecie lub laptopie) tworzyły program sterujący nim. Początkowo dzieci pracowały wg instrukcji, jednak w miarę nabywania nowych sprawności modyfikowały zarówno konstrukcje, jak i program. Rozwijały swoją kreatywność, uczyły się współpracy, pokonywania trudności. Stale odkrywały nowe funkcje programu i sprzętu, na którym pracowały. Dużo radości sprawiała dzieciom zabawa stworzonymi przez siebie robotami, ale też dokumentowanie pracy poprzez samodzielnie robione zdjęcia i filmy.

Na zakończenie projektu przewidziano spotkanie wszystkich jego uczestników na specjalnych zajęciach podczas Zlotu Młodych Programistów. Uczniów naszej szkoły zaproszono na takie zajęcia do PWSZ w Tarnowie w dniu 17.05.2019.  Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły wykorzystując zdobyte umiejętności do budowania i programowania proponowanych konstrukcji oraz poznając inne roboty edukacyjne w trakcie gier i zabaw – trzy godziny zajęć minęły błyskawicznie.

Projekt ProgramujeMy tarnowski w naszej szkole dobiega końca, jednak nauczyciele zmotywowani zainteresowaniem uczniów i korzyściami, jakie oni odnieśli deklarują, że w przyszłym roku szkolnym (w miarę możliwości czasowych i materiałowych) będą prowadzić kolejne lekcje z programowania z klockami Lego.

Dorota Włudyka

GALERIE:

Zlot młodych programistów

Zajęcia z programowania w szkole