Utworzono dnia 19.11.2019

Dzieje naszej Ojczyzny rzadko były szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola
i walka o wolność. Pod koniec XVIII w. państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Kilka pokoleń Polaków próbowało odzyskać utraconą niepodległość. Mocarstwa zaborcze były bardzo silne i liczne powstania nie pomogły odzyskać wolności.

Prześladowani Polacy nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna zaczyna się w sercach, że naród przetrwa, jeżeli rodzina nauczy swoje dzieci jak być Polakami.

I przyszedł taki czas - dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą. Walki między zaborcami dawały nam szansę na odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.
Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia.

W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby
je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy.
11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień
i został Naczelnikiem Państwa.

Dzisiaj cieszymy się, że żyjemy wolnej Polsce. Składamy podziękowania tym pokoleniom, dzięki którym ta wolność została odzyskana. Musimy zrobić wszystko, żeby nasza ojczyzna rozwijała się, żeby stawała się silniejsza, bogatsza i piękniejsza.

Z tej okazji 8 listopada o godzienie 1111  śpiewaliśmy hymn. A następnie nasi uczniowie pod kierunkiem Pani Anny Kras zorganizowali piękny okolicznościowy apel.

GALERIE:

uroczysty apel