Pieczemy pierniki „U MISTRZA PADEREWSKIEGO”

Utworzono dnia 19.12.2019

Święta tuż, tuż……..

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w oddziale przedszkolnym trwają bardzo intensywnie. Dzieci wykonują ozdoby choinkowe, dekorują salę, przygotowują kartki              z życzeniami dla swoich najbliższych, poznają tradycje najpiękniejszych ze świąt. Jedną  z nich jest pieczenie świątecznych pierniczków. Aby kultywować tą tradycję w czwartek 12 grudnia 2019r udaliśmy się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w  Ciężkowicach na warsztaty cukiernicze podczas których wypiekaliśmy pierniki.

Po przybyciu do pracowni gastronomicznej i krótkim przygotowaniu - umyciu rąk, założeniu fartuszków i czapek kucharskich, przedszkolaki przystąpiły do pracy. Z pomocą pań oraz uczennic technikum gastronomicznego przygotowywanie pierników szło sprawnie i bez trudu. Wykrawanie świątecznych kształtów, dzięki niezliczonej ilości różnych foremek: choinek, gwiazdek, aniołków, reniferów itp., to dopiero była zabawa. Kiedy blachy były już pełne, ciasteczka trafiły do piekarników i już po chwili w sali unosił się wspaniały aromat pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w cudowny świąteczny nastrój. Kiedy pierniki wystygły można było przystąpić do ich dekorowania. Wykorzystując lukier i barwne posypki dziewczynki zaczęły tworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

W oczekiwaniu na wystygnięcie lukru na pierniczkach udaliśmy się na krótko do pracowni fryzjerskiej, gdzie dzieci mogły zapoznać się ze specyfiką zawodu fryzjera. Oglądały wyposażenie, rekwizyty i przybory niezbędne w pracy fryzjerskiej. Na specjalnych „główkach” mogły poćwiczyć różne fryzury oddając się własnej pomysłowości                        i kreatywności. Panie nauczycielki oraz uczennice technikum fryzjerskiego wykonały dziewczynkom stylizację fryzury z dopiętym barwnym warkoczykiem.

Na koniec wróciliśmy na pracownię po pudełeczka z piernikami. Będą one zdobić choinkę      w naszej sali przedszkolnej, ponadto dziewczynki obiecały, że nie zjedzą wszystkich                i poczęstują w czasie Świąt swoich najbliższych.

Pobyt w ZSOiZ w Ciężkowicach sprawił przedszkolakom ogromną radość. To była wspaniała zabawa w prawdziwego cukiernika-piekarza, a także fryzjera. Zajęcia dodatkowo uczyły dzieci cierpliwości, ćwiczyły sprawność manualną, oraz małą motorykę rąk.

Pieczemy pierniki „U MISTRZA PADEREWSKIEGO”

Utworzono dnia 19.12.2019, 21:15

Listopad 2020