Halloween – w roli głównej dynia

Utworzono dnia 13.11.2018

Trudno nie słyszeć w ostatnich dniach października o Hallooween – zwyczaju wywodzącym  się z kultury amerykańskiej, które w naszym kraju pojawiło się w latach 90,        i w powszechnej świadomości kojarzone jest ze świętem zmarłych. Symbolem tego święta jest dynia, ale także inne motywy jak: duchy, nietoperze, czarownice itp. Do zabaw   w halloween należy również zabawa cukierek albo psikus.

Właśnie 31 października  postanowiliśmy krótko nawiązać do tego tematu. Dzieci dowiedziały się skąd się wziął ten zwyczaj i poznały jego historię. Ponieważ dla dzieci miała to być fajna zabawa to wspólnie wykonaliśmy dekorację naszej sali przedszkolnej w motywy związane z halloween. Na początek przedszkolaki wydrążyły dynie, oddzieliły pestki od miąższu, które po wysuszeniu zjemy albo wykorzystamy jako materiał do prac plastycznych lub zabaw. Dodatkowo dla dzieci było to wspaniałe ćwiczenie manualne.

Następnie  wykonaliśmy duszki. Nie wszystkie duchy są straszne i przerażające. Są bowiem dobre duszki które nas strzegą, opiekują się nami i pomagają każdego dnia. Takie właśnie duszki wykonały przedszkolaki. Jeszcze tylko pokolorowanie dyni z wyszczerbionymi zębami, kilka nietoperzy, czarownica i nasza dekoracja gotowa.

Fajna zabawa i tylko o to nam chodziło.

Ewa Truchan

dynia w roli głównej