"Młodzi twórcy zdrowej kuchni"

Utworzono dnia 25.10.2016

Każdy rodzic z wielką uwagą i troską obserwuje rozwój swojego dziecka i stara się zapewnić mu wszystko to, co dla niego najlepsze. W okresie intensywnego
i szybkiego rozwoju naszych pociech niezwykle ważna jest zdrowa dieta bazująca na warzywach, owocach i sokach. Co bardzo ważne, zawarte w owocach, warzywach i sokach witaminy są potrzebne do prawidłowej pracy mózgu – procesów uczenia się, zapamiętywania, koncentracji i uwagi oraz uczestniczą w procesie uwalniania zawartej w pożywieniu energii – tak bardzo potrzebnej każdemu dziecku do nauki i zabawy. Witaminy, sole mineralne oraz inne składniki odżywcze zawarte w owocach, warzywach i sokach są bardzo dobrze przyswajane przez organizm dziecka.

Czasami nie jest łatwo rodzicom namówić swoje dzieci do regularnego jedzenia warzyw i owoców.

Dlatego proponuję:

- Warzywno-owocowe  triki dla każdego rodzica -

Angażuj… swoje pociechy w przyrządzanie zdrowych posiłków. Przygotujcie wspólnie np. sałatkę. Jeśli dzieci są jeszcze bardzo małe, wystarczy, że pomogą przy myciu warzyw i owoców oraz przy ich mieszaniu. Wspólnie przyrządzone danie zawsze lepiej smakuje.

Baw się… Aby uatrakcyjnić dziecku posiłki, warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w kuchni. Układaj warzywa na kanapkach/talerzu, tak by przypominały bajkowe twarze, krajobrazy, tworzyły niezwykłe historyjki. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Smacznej zabawy!

Mieszaj… soki, przygotowując nietypowe połączenia smaków. To nie tylko doskonały pomysł na urozmaicenie diety, lecz także świetna zabawa dla całej rodziny. Zmieszaj przynajmniej 2 smaki soków (np. pomarańczowy z grejpfrutowym lub jabłkowy z wiśniowym), a zadaniem dziecka niech będzie odgadnięcie, co wchodzi
w ich skład.

Miksuj… warzywa i owoce, jeśli dziecko kręci nosem, gdy dostaje je w klasycznej wersji. Na przykład zmieszaj jogurt z owocami i podaj pociechom w formie deseru.

Dzieci z oddziału  przedszkolnego w Bogoniowicach „zakasały” rękawy i same przygotowały zdrowy deser owocowy .

Jednym z najważniejszych sposobów jest dawanie dziecku dobrego przykładu. Dzieci obserwują nasze zachowania, naśladują nasze gesty i słowa. Dzięki poznawaniu naszych zwyczajów pociechy uczą się określonych rozwiązań różnych sytuacji życiowych. Jeśli sami nie sięgamy po warzywa, owoce i soki, trudno wymagać od naszych dzieci, aby one grzecznie takie przysmaki spożywały. Rewolucję w diecie malucha warto więc zacząć… od siebie.

Zgodnie ze starym przysłowiem:

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” należy pamiętać, jak ważna we wpajaniu zdrowych przyzwyczajeń żywieniowych jest edukacja już od najmłodszych lat.

Wioletta Wołkowicz

"Młodzi twórcy zdrowej kuchni"

Utworzono dnia 25.10.2016, 21:48

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.