warsztaty regionalne

Utworzono dnia 12.02.2020

„Tradycyjne ozdoby choinkowe”

to kolejny etap Projektu Edukacji Regionalnej

„Pogórze i Pogórzanie to moja duma”.

17 grudnia 2019 roku dzieci z oddziału przedszkolnego w Bogoniowicach gościły Pana Stanisława Desia Kierownika Domu Kultury w Jastrzębi, oraz Panią Elżbietę Brończyk. Pan Deś opowiedział dzieciom i ich rodziom, którzy uczestniczyli w tych zajęciach, o tradycyjnych ozdobach choinkowych wykonywanych w naszym regionie, a Pani Elżbieta pokazała kilka z nich. Pan opowiedział również o zwyczajach świątecznych takich jak:

-kolędnicy odchodzący już do rzadkości z prawdziwym turoniem i gwiazdą,

-snopie zboża, którego stawiało się kiedyś w kącie pokoju aż do Trzech Króli, a potem dawano do zjedzenia bydłu,

-drabach; młodych chłopcach przebranych w kożuchy odwrócone sierścią do góry; pookręcanych powrósłami, z twarzami uczernionymi sadzą i w wysokich spiczastych czapkach słomianych na głowach; chodzących od domu do domu z życzeniami noworocznymi.

Dzieci mogły przymierzyć czapkę „drabów”, a także pogłaskać „turonia”, co było dla nich ogromną frajdą. Po prezentacji Pani Elżbieta Brończyk przystąpiła do wykonywania wraz z rodzicami tradycyjnych ozdób choinkowych: „jeżyki” i „gwiazdy” z bibuły gładkiej oraz z papieru śniadaniowego. Praca ta bardzo wciągnęła mamy i babcie, aż nie wiedzieliśmy, kiedy minęło dwie godziny. Na zakończenie wspólnej pracy, choinka przedszkolna została pięknie ubrana tradycyjnymi ozdobami.

Dzieci serdecznie podziękowały Gościm za bardzo interesującą lekcję o tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Na zakończenie upamiętniliśmy to wydarzenie wspólnym zdjęciem.

Wychowawczyni oddziału przedszkolnego

Warszaty regionalne