Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki

Utworzono dnia 02.10.2017

Piątek 22 września  – był pysznym dniem w naszym oddziale przedszkolnym ponieważ przedszkolaki przygotowywały sałatkę owocową. Na początku dzieci wysłuchały piosenki „Już owoców pełen kosz”, potem rozwiązywały zagadki dotykowe o owocach, rozpoznawały na ilustracjach co to za owoc i  skąd pochodzi. Rozróżniały owoce krajowe od owoców egzotycznych. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce.

Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci:

1.     Ubranie fartuszków i dokładne umycie rąk.

2.     Umycie owoców i obranie (jeżeli jest taka potrzeba) z pomocą nauczyciela.

3.     Krojenie owoców w kostkę na desce za pomocą nożyków (zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa).

4.     Wkładanie pokrojonych owoców do dużej miski.

5.     Doprawienie jogurtem, wymieszanie.

6.     Degustacja sałatki; dzielenie się swoimi wrażeniami; podkreślenie wkładu pracy każdego dziecka w powstanie sałatki; zachęcanie do wykonania podobnej z rodzicami w domu.

Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie smakowała dzieciom jak i ich rodzicom. Zajęcie dostarczyło przedszkolakom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.

Wychowawca  oddziału  przedszkolnego

Witaminki