Uczymy się razem prawidłowo czyścić zęby

Utworzono dnia 11.12.2017

W miarę zdobywania przez dziecko sprawności manualnej, maluch samodzielnie zaczyna czyścić zęby. Początkowo na zasadzie zabawy, aby z czasem wyćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania. Bardzo ważne jest nauczenie prawidłowych nawyków higienicznych dziecka od samego początku. U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych. Korzystna i wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodziców przy myciu zębów, nawet do 8-10 roku życia, kiedy jest już w stanie samodzielnie i efektywnie oczyszczać zęby. Prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem. Jeżeli dziecko niechętnie szczotkuje zęby, należy ten obowiązek zamienić w zabawę, pokazać na własnym przykładzie lub starszego rodzeństwa.

Dzieci w oddziale przedszkolnym również zaprezentowały, że potrafią samodzielnie zadbać o higienę jamy ustnej. Dużą frajdą było przyniesienie do przedszkola swoich własnych szczoteczek i past do zębów, a także wspólne szczotkowanie. Mam nadzieję że ta wspólna zabawa przy szczotkowaniu zapoczątkuje proces regularnego szczotkowania i dbania o zęby przedszkolaków.

Wychowawca  oddziału  przedszkolnego

Szczotka, pasta ....