„Czyste powietrze wokół nas”

Utworzono dnia 25.05.2017

W kwietniu  nasz  oddział  przedszkolny  przystąpił do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” przygotowanego  przez Państwową Stację Epidemiologiczno-Sanitarną w Tarnowie.

Celem programu było:

·         uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata

·         zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego

·         wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego

·         zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

Dorośli nie zdają sobie sprawy, że paląc narażają swoje dzieci na choroby związane z nałogiem tytoniowym. Palenie przy dzieciach jest prawie normą. Walka z nałogiem palenia papierosów jest bardzo trudna, trzeba więc uczynić wszystko co możliwe, aby przez odpowiednią profilaktykę ustrzec przed nim dzieci. Do podstawowych metod wychowania przeciw tytoniowego należy dawanie właściwego przykładu, który działa na wszystkie strony psychiki dziecka, w celu skłonienia go do chęci upodobnienia się do osoby niepalącej. Widzimy więc jak ważną i potrzebną jest edukacja antynikotynowa od najmłodszych lat.

W przedszkolu odbyły się cykle zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci składających się z 5 zajęć warsztatowych. Zajęcia warsztatowe obejmowały tematykę, która pozwoliła uczestnikom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliła przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/. Realizacja Programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych.
Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu zorganizowano kącik informacyjny dla rodziców na temat: "Mamo, tato nie pal przy mnie".

Odbył się przemarsz po naszej miejscowości pod hasłem: „Nie pal przy nie, proszę!”, podczas którego dzieci rozwieszały ulotki w miejscach publicznych takich jak: plac zabaw, przystanek autobusowy czy park  przyszkolny. Podsumowaniem programu były zajęcia, na których dzieci obejrzały prezentacje multimedialną pt: "Szkodliwość dymu", śpiewały piosenkę o Dinusiu, rozwiązywały quizy, gdzie mogły wykazać się zdobytą wiedzą i bez problemu rozróżniały zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem tytoniu i przebywaniem w obecności osób palących oraz bezbłędnie wymieniały zagrożenia dla środowiska związane z dymami przemysłowymi.

„Czyste powietrze wokół nas”

Utworzono dnia 25.05.2017, 22:22